Bloog Wirtualna Polska
Są 1 279 102 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Czas a nicość

piątek, 09 marca 2007 16:06

 

Mówi się, że aniołowie i święci zazdroszczą nam przede wszystkim czasu, bo czas jest „miejscem” działania Boga. Jego przemieszczanie się i działanie stanowią kanwę czasu. Bóg nie może pracować poza czasem, więcej, Jego działanie rodzi czas. Także my nie „działając” zanurzamy się w nicości. Nicość, a przynajmniej jakiś aspekt nicości, jest brakiem działania.

       Bóg objawia się w czasie – objawia się i ukrywa, bo czas jest zasłoną Boga. Rzeczywiście, zaledwie wejdziesz w czas, ledwie się skoncentrujesz, zatrzymasz, może przeżyjesz ekstazę – zaraz szybko odejdziesz w nieskończoność, w wieczność, w chwilę bezruchu, którą jest Początek, Byt stojący u początku. Rzeczywistość, która nie jest czasem*.

 

*D. M. Turoldo, Misterium czasu, Kraków 2000, s. 23-24.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Utożsamienie śmierci z narodzinami (Louis-Vincent Thomas)

niedziela, 04 marca 2007 17:02

 

       Utożsamienie śmierci z narodzinami to archetyp spotykany w większości mitologii tradycyjnych: umieranie to porzucenie tego świata, aby odrodzić się gdzieś indziej lub w innej postaci. W istocie psychoanaliza dowiodła, że lęk przed śmiercią utożsamiany jest w nieświadomości z lękiem przed oddzieleniem, przeżywanym w traumatyzmie narodzin. Ponadto jednak stan śmierci, będący unicestwieniem pragnienia i całkowitym brakiem napięcia, odsyła do stanu płodowego. Wyobrażenie śmierci jawiłoby się więc jako spełnienie dziecięcego pragnienia powrotu do brzucha matki – obraz, który urzeczywistnia się symbolicznie w kazirodczym związku matki i syna. Kompleks Edypa byłby nierozdzielnie związany z fascynacją powrotem do matki śmierci, co prowadzi do wyjaśnienia tabu incestu poprzez życiową konieczność. Istotne wydaje się, że wyobrażenie śmierci przywołuje w wielu kulturach wartości kobiece; dlatego też trup identyfikowany jest często z płodem lub dzieckiem.

      Ilustrację tego, stanowi ikonografia chrześcijańska – jeśli zastanowić się nad obfitością piet, jakie proponuje sztuka religijna wszystkich epok. Temat „Mater dolorosa” trzymającej na kolanach ciało zmarłego dziecka podjęty został przez Ingmara Bergmana we wspaniałych sekwencjach „Szeptów i krzyków”. Anna, współczująca służąca, obnaża swe obfite piersi, żeby ukoić konającego, który przytula się do nich i umiera uspokojony jak ukojone dziecko. (...)

      Społeczeństwa archaiczne, przy mniejszej ilości manipulacji i poparciu symboli, dochodzą do tej samej inwolucji. Zmarli, pogrzebani w obdarzonej żeńskimi atrybutami płodności Ziemi-Matce, mają się tam zregenerować i odrodzić w świecie przodków. Tę samą żeńską wartość przypisuje się także wodzie, symbolowi życia i odrodzenia. (...)

      Obecna już w prehistorii praktyka grzebania w pozycji płodowej zmierza w tym samym kierunku*.

 

*L.-V. Thomas, Trup, Łódź 1991, s. 61-63.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Z wnętrza pięćdziesiątego rozdziału Doliny Issy

sobota, 03 marca 2007 17:43

 

       - W imię Ojca i syna i Ducha Świętego, Amen. Nie męcz się, moja córko, żałuj za grzechy, to wystarczy Panu Bogu.

       Ale Brońcia Ritter szła przez mgłę, rozdzierając ją rękami z wysiłkiem, zmierzając ku jakiemuś nieosiągalnemu punktowi jasności.

       - Grzech – wyszeptała.

       - Jaki grzech? - pochylał ucho nad nią.

       - Wątpiłam – że Bóg jest – i – że – mnie słyszy.

       Palce jej zamknęły się na jego rękawie.

       - Grzech.

       - Ja słucham.

       - Męża nie kochałam – niech – mnie – przebaczy.

       Przez mgłę iść bardzo trudno. Jeszcze, ledwo szmer liści:

       - Mój syn... ja powiem...

       Podniósł rękę: „Ego te absolvo”, mówił głośno. Biały krążek opłatka zniżał się w słabym świetle uchylonej okiennicy.

       Piłka uderza o żwir ścieżki, odbija się, napotyka czekająca ją dłoń, trawa błyszczy od rannej rosy, ptaki śpiewają, pokolenia ptaków przeminęły od tamtej chwili, babka Mohlowa pochowana w rodzinnym grobowcu w Imbrodach rozwija wełnę, woła: „Brońciu, rozstaw ręce, o tak”, i snuje powoli miękkie pasmo dokoła jej napięstków. Od niej dostała w podarunku krzyżyk z koralu z maleńkim okienkiem pośrodku. Przykładając oko zagląda się tamtędy w pokój, w którym odbywa sie właśnie Ostatnia Wieczerza. Jezus przełamuje chleb i promienie niematerialne wichrzą się z z jego czoła, na tle pęknięć ściany. Wielkie i małe zrównuje się, to spojrzenie do wnętrza koralu z jaśniejszymi żyłkami, głos kobiecy o znużonym świcie porodu: „Syn!”, skrzypią płozy sanek, lęk przestrzeni, ruchy Chrystusa nie były, a są, skrót czasu, niczego nie odmierza ni zegar, ni piasek w klepsydrze. Usta nie mają siły otworzyć się, stamtąd, z zewnątrz przychodzi pomoc, opłatek przylega do języka, otwiera sie koral i, zmniejszona, wchodzi tam, przed stół, a On sam jej podaje jedną połowę przełamanej przez siebie kromki. Daleko, daleko w innym kraju leżą jej nogi, których dotyka ksiądz Monkiewicz, łopaciasty, duży palec syna i wnuka oraczy, żniwiarzy zwilża skórę olejem*.

 

*Cz. Miłosz, Dolina Issy, Kraków 1989, s. 188-189.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Śmierć współczesna w perspektywie socjologicznej

czwartek, 01 marca 2007 18:48

 

         Postępujące procesy sekularyzacji były niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników w przemianach postaw wobec śmierci. Religia zmniejszała ciężar gatunkowy umierania poprzez interpretację śmierci jako pewnego etapu a nie końca; dla rosnącej liczby osób które takiej interpretacji nie uznawały, przestała ona pełnić rolę mechanizmu łagodzącego stres związany ze śmiercią. Umieranie zostało pozbawione także pewnego organizującego je rytuału, poprzedzającego śmierć logicznie następującymi po sobie wydarzeniami, czyniąc ją tym samym faktem bardziej znanym i mniej strasznym. Zmniejszyła się też rola duchownych jako osób pomagających w dokonaniu przejścia od życia do śmierci - posiadających stosowne wyjaśnienia i dysponujących swoistymi technikami psychoterapeutycznymi. Ksiądz - jeżeli pojawia się obecnie przy umierającym - nierzadko znajduje go już w agonii lub nieprzytomnego.

          Inne ważne procesy społeczne, które przyczyniły się do kształtu naszych aktualnych postaw wobec śmierci, to późniejsze w czasie procesy urbanizacji wraz z tendencją do tworzenia rodzin nuklearnych, a także rozwój nauki, a szczególnie postępująca specjalizacja medycyny.

        Procesy urbanizacji sprawiły, że ludzie oddalili się od natury możliwości obserwowania całości cyklu życia, od narodzin do śmierci w przyrodzie, a tendencja do tworzenia rodzin nuklearnych sprawia, że cyklu tego nie widzi się także w rodzinie. Wraz z zanikiem rodzin wielopokoleniowych zanika ponadto naturalny system opieki i oparcia dla ludzi starych i umierających, szansa obserwowania i przeżywania śmierci wraz z nimi. Zmianie uległa także struktura prestiżu w rodzinie; seniorzy nie pełnią w nich zaszczytnych ról, a ich choroby i cierpienia często nie są przedmiotem zainteresowania. Problem ten wiąże się z przemianami wartości społecznych otaczających starość. Zamiast symbolu mądrości życiowej, doświadczenia i rozwagi coraz częściej starość utożsamia się z niedołężnością, nieproduktywnością, uzależnieniem od innych. Jednoczesny wzrost takich wartości, jak: siła, młodość, sprawność, sukces, odwraca naszą uwagę od starości, a zatem także chorób i śmierci, które są na ogół jej udziałem.

       Także rozwój medycyny doprowadził do swoistych przewartościowań; zniósł wyraźną granicę między życiem a śmiercią, stworzył możliwości sztucznego podtrzymywania życia i nadzieję na "oszukanie" śmierci. Wpłynęło to w konsekwencji na zmianę postrzegania jej jako naturalnego końca życia ludzkiego. Ponadto postępująca specjalizacja i rozwój technologiczny medycyny doprowadziły do instytucjonalizacji chorób, a także do odsuwania ludzi starych, przewlekle chorych i umierających od społeczeństwa. Szpitale - w intencji swojej - wyspecjalizowane instytucje dla zwalczania chorób i ratowania życia ludzkiego stały się także miejscami samotnego, powolnego umierania tych, których wyleczenie nie było możliwe. Z wydarzenia rodzinnego śmierć stała się więc wydarzeniem szpitalnym, oddanym w ręce "specjalistów". Ciała zmarłych w związku z tym przygotowywali do pogrzebu pracownicy kostnic, rodziny nie miały do nich dostępu. Powoli wszystkie elementy śmierci, które były szczególnie przykre i nieestetyczne były usuwane z pola widzenia rodzin, a z czasem cały proces umierania stał się ukryty, otoczony milczeniem, pozostawiony "specjalistom" którzy w gruncie rzeczy często nie byli w stanie zaoferować pomocy najbardziej potrzebnej. W czasach obecnych, stopień medykalizacji procesu umierania można uznać za jeden ze wskaźników otwartości, z jaką społeczeństwa traktują śmierć i swoich umierających*.

 

*A. Ostrowska, Śmierć w doświadczeniu jednostki i społeczeństwa, Warszawa 1991, s. 30-32.

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

niedziela, 25 marca 2018

Licznik odwiedzin:  0  

Tematyka zamieszczanych treści

Cytaty z ksiąg wszelakich na temat przemijania, cierpienia, żmierci i... życia.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Wpisy
  • liczba: 88
  • komentarze: 123
Bloog istnieje od: 4075 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl